Spawacz Reviews

Co dziś zrecenzujemy?


#1 2014-12-29 20:10:14

 Ziomaletto

Hiszpańska Inkwizycja

Skąd: Łomża!
Zarejestrowany: 2013-12-29
Posty: 359
Punktów :   
WWW

Recenzja serialu: DEXTER

Cóż, mam już za sobą trzy sezonu tej produkcji, więc chyba mogę napisać recenzję... dość subiektywną...

http://www.onepoint21show.com/wp-content/uploads/2013/07/tapis-de-souris-dexter-logo.jpg

(Ten obrazek posłuży za napis z nazwą serialu)

Gatunek: Kryminał, Akcja
Reżyser: Michael Cuesta, Tony Goldwyn, Steve Shill, Keith Gordon, John Dahl, Nick Gomez, Ernest R. Dickerson, Robert Lieberman, Marcos Siega, Jeremy Podeswa, Adam Davidson
Scenariusz: Timothy Schlattmann, James Manos Jr., Charles H. Eglee, ScottBuck, Melissa Rosenberg, Daniel Cerone, Clyde Phillips, Drew Z. Greenberg, Lauren Gussis, Adam Fierro, Jeff Lindsay, Kevin Maynard, Scott Reynolds
Zdjęcia: Romeo Tirone
Muzyka: Daniel Licht

Witajcie w mojej pierwszej, od dłuższego czasu, recenzji nie-muzycznej. Co jak co, ale musicie wiedzieć, że jestem wielbicielem kryminałów. I nie mam tu na myśli Dana Browna czy innego Sherlocka. Uwielbiam "CSI: Kryminalne Zagadki Miami & Nowego Jorku", "Agentów NCIS" i "Bez śladu", lubię też "Castle'a" i "Dowody Zbrodni". Jednak, jak zapewne się domyślacie, żaden z tych seriali nie jest tak zajebisty jak "Dexter". No bo kto wpadł na taki pomysł, aby zrobić serial o policjancie i mordercy w jednej osobie? No, w sumie ich lista jest powyżej...

Zcznijmy od fabuły. Otóż naszym głównym bohaterem jest Dexter Morgan (Michael C. Hall). Za dnia jest policyjnym laborantem w Wydziale Zabójstw Policji w Miami - bada zazwyczaj próbki krwi. Ma siostrę Debrę (Jennifer Carpenter), która pracuje w tym samym wydziale jako detektyw (po 6 sezonie awansuje na porucznika). Jest w związku z Ritą Bennett (Julie Benz), która posiada dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa. W nocy jednak nasz protagonista staje się seryjnym mordercą - "Rzeźnikiem z Zatoki", ścigającym tych, którzy wymknęli się wymiarowi sprawiedliwości. Nikt jednak, oprócz jego ojca Harry'ego (James Remar), który nauczył go kodeksu postępowania, nie zna tajemnicy Dextera... W mieście grasuje inny morderca - "Zabójca z Chłodni", który okalecza swoje ofiary w wyjątkowy sposób. Fascynuje to Dextera, który jednocześnie próbuje go dorwać...

No cóż, teraz wypadałoby powiedzieć trochę o samym serialu. Jednak zamiast łączyć ze sobą akapity, postaram się opisać po krótce zalety i wady... Eee, wady? Mówiąc o "Dexterze" raczej (podkreślam RACZEJ) nie powinienem w żadnym razie używać tego słowa. Ale po kolei.

Skoro fabuła wydaje się być dla fanów kryminałów wciągająca, to może by zadbać o ciekawych bohaterów? A jakże! Dobra wiadomość jest taka, że obok żadnego bohatera nie "przechodzimy" obojętnie - każdego z nich oceniamy pozytywnie lub negatywnie, jednak wobec żadnego z bohaterów nie przechodzimy obojętnie! Czasem nasza ocena jakieś postaci zmienia się diametralnie - przykładem jest Barbara Gillian (nazwisko może być błędne, więc poprawcie mnie, jak możecie) która z początku może wydawać się wredna, ale po drugiej scenie z jej udziałem można ją polubić. Aczkolwiek bywa i tak, że nasza ocena zmienia się z czasem - jak choćby Miguel Prado, przyjaciel głównego bohatera, który po poznaniu zasad tajnik zabijania przez Dextera zmienia się w zimnego, wyrachowanego drania, który chce pozbyć się swojego mentora (ale i tak każdy wie, jak sprawa potoczy się dalej). Mógłbym podawać setki przykładów obydwu przypadków, ale musiałbym się nieźle rozpisać.

Co do samych bohaterów, to ciężko tu mówić ogólnie. O jednych wiemy więcej, o innych mniej, a czasami akcja tak postępuje, że o danej postaci nie wiemy tak naprawdę nic. Przykładem może być Lila West, która w końcowych odcinkach II sezonu okazuje się być kompletnie inną osobą (aczkolwiek jej charakter się nie zmienia - dalej jest tą samą wariatką). Ale takie przypadki są rzadkie. Postacie są raczej dobrze zarysowane, widać ich cechy od razu.

Warto Dexterowi poświęcić oddzielny akapit. Przynajmniej o jego sposobach zabijania. Bo kto wpadłby na pomysł oklejenia pomieszczenia specjalnymi foliami, wyprawienia przyszłej ofierze wykład o życiu, w międzyczasie pobraniu jej krwi skalpelem, umieszczeniu próbki w szkiełkach i zadźganiu ją posiadając to, co się ma pod ręką (nóż, miecz, kołek, piła łańcuchowa - do wyboru, do koloru)? Ano właśnie, nikt normalny. Dodam, że protagonista jeszcze ją rozczłonkowuje, wyrzuca zwłoki do morza. Otóż Dexter jest socjopatą - coś jak psychopata, tyle że nie potrafiący okazywać uczuć i emocji.

Serial ma jeszcze jedną zaletę - wciąga. I to niesamowicie. Po prostu chcemy znać dalsze losy Dextera i jego otoczenia. Jednak posiada jedną wadę - autorzy za mało zwracają uwagi na wątki poboczne (wiem, Spawacz, to również bolączka moich produkcji). Bo niektóre wątki możnaby jednak nieco bardziej dopracować.

Podsumowanie: Do niedawna zastanawiałem się nad fenomenem tego serialu. A teraz oglądam już czwarty sezon i mam ochotę na więcej. Ten, kto lubi dobre kryminały i wątki seryjnych morderców, tego również "Dexter" wciągnie. A jeśli tak się nie stanie - to trudno. "Dexter" ma swoich fanów (w tym mnie) i mieć będzie. A ode mnie serial otrzymuje:

10/10

Polecam. Naprawdę warto.

Ostatnio edytowany przez Ziomaletto (2015-04-04 10:30:35)


Optymista wierzy, że żyjemy w najlepszym ze światów. Pesymista obawia się, że może to być prawdą. ~ James Branch Cabell, The Silver Stallion
Wbijajcie na Tuby: https://www.youtube.com/user/Ziomaletto

Offline

 

#2 2015-02-14 16:15:58

FrostMetalStudio

Małpa-filozof

Zarejestrowany: 2015-02-01
Posty: 201
Punktów :   

Re: Recenzja serialu: DEXTER

Aż chyba obejrzę, bo naprawdę mnie zaciekawiłeś mnie tą recenzją.

Offline

 

#3 2015-02-14 19:16:32

 Lehrabia

Czekoladowy borowik

Skąd: Brzeziny
Zarejestrowany: 2011-07-11
Posty: 60
Punktów :   

Re: Recenzja serialu: DEXTER

Zacznę może od moich zastrzeżeń, głównie z kategorii gramatycznego nazizmu:

No w sumie ich lista jest powyżej...

Brak przecinka (jak jest okazja, to musiałem to wypomnieć), ale przede wszystkim nagle znikąd bierze się odwołanie do osób, które językowo jest niepoprawne (bo o owych osobach wcześniej mowy nie było, jedynie padło pytanie retoryczne).

Tak więc zacznijmy od fabuły. Otóż naszym głównym bohaterem jest Dexter Morgan (Michael C. Hall).

Zbitka pogrubionych wyrażeń jest niestylistyczna.

Ma siostrę Debrę (Jennifer Carpenter), która pracuje w tym samym wydziale jako detektyw (po 6 sezonie awansuje na porucznika). Ma również ukochaną Ritę Bennett (Julie Benz), która ma dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa.

"Ma" powtarza się tu za często.

ścigający tych

Zjadłeś jedną literę.

który nauczył go kodeksu

Domyślam się, że chodzi tu o kodeks moralny, ale... brzmiałoby ładniej, gdyby to słówko było tam zawarte.

po krótce

Razem.

to to

A tu z kolei jedno słowo za dużo.

Dobra wiadomość to taka

Z kontekstu poprawną formą będzie: "jest taka".

Czasami jednak nasza ocena zmienia się z czasem

Korale koloru koralowego.

,,

^^

Bo kto wpadłby na pomysł oklejania pomieszczenia specjalnymi foliami, wyprawić przyszłej ofierze wykład o życiu, w międzyczasie pobrać jej krew skalpelem i umieścić w szkiełkach, wbić jej jakieś narzędzie w serce (nóż, miecz, kołek, piła łańcuchowa itp.), a potem ją rozczłonkować, wyrzucić zwłoki do morza i nie pozostawić po sobie żadnych śladów?

Bądźże bardzie konsekwentny - albo rzeczowniki pochodzące od czasowników, albo bezokoliczniki. Inaczej brzmi to źle.
A odpowiadając na pytanie: każdy, kto oglądał uważnie nieśmiertelny serial "Happy Tree Friends".

Ano właśnie nikt normalny.

Brak przecinka naprawdę tu razi.

Pomimo, że jego bliscy go kochają, on nie potrafi tego okazywać (co po pewnym czasie się zmienia).

To zdanie nie ma sensu.

Serial ma też jeszcze jedną zaletę

Jedno słówko za dużo.

Jednak ma jedną wadę - autorzy za mało zwracają uwagi na wątki poboczne (wiem, Spawacz, to również bolączka moich produkcji).

OK, tutaj zdanie jest napisane poprawnie - ale gryzie się z wcześniejszym tekstem: Eee, wady? Mówiąc o "Dexterze" nie powinienem w żadnym razie używać tego słowa. I nie idzie tu wcale o sprzeczność, ale o fakt, że w tych dwóch zdaniach, które zacytowałem kursywą, jest dość spory ładunek emocjonalny, a w tym zawartym przeze mnie w kodzie QUOTE brakuje, że tak to ujmę, "ładunku kontremocjonalnego".

Bo jednak niektóre wątki można by nieco bardziej dopracować.

Kolejność szwankuje.

Kto lubi dobre kryminały i wątki seryjnych morderców, i tego "Dexter" wciągnie.

Brakuje tu jednego słówka na początku, a w zdaniu podrzędnym szwankuje kolejność.

A jeśli tak się nie stanie - trudno.

Z kontekstu brakuje tu jednego słówka.

Recka ta jest według mnie słabsza, aniżeli te muzyczne.

Ale w cholerę z tym, chwała (i chałwa) Ci za to, że coś tu robisz.


Myszy polne są takie
Bardzo strasznie fajniste
Że aż chce się szybko wytruć
Wszystkie koty na świecie! Gimbuska siła, na dobre i na złe.

Offline

 

#4 2015-02-14 19:59:32

 Ziomaletto

Hiszpańska Inkwizycja

Skąd: Łomża!
Zarejestrowany: 2013-12-29
Posty: 359
Punktów :   
WWW

Re: Recenzja serialu: DEXTER

O kuźwa. Że też nie zauważyłem tych błędów.
Spróbuję to jakoś poprawić, gdy znajdę czas.

Lehrabia napisał:

ścigający tych

Zjadłeś jedną literę.

Ja tu nie widzę błędu. Chyba ty się tu machnąłeś. xD

Ostatnio edytowany przez Ziomaletto (2015-02-14 20:07:53)


Optymista wierzy, że żyjemy w najlepszym ze światów. Pesymista obawia się, że może to być prawdą. ~ James Branch Cabell, The Silver Stallion
Wbijajcie na Tuby: https://www.youtube.com/user/Ziomaletto

Offline

 

#5 2015-02-14 20:50:01

 Lehrabia

Czekoladowy borowik

Skąd: Brzeziny
Zarejestrowany: 2011-07-11
Posty: 60
Punktów :   

Re: Recenzja serialu: DEXTER

Ziomaletto napisał:

O kuźwa. Że też nie zauważyłem tych błędów.
Spróbuję to jakoś poprawić, gdy znajdę czas.

Lehrabia napisał:

ścigający tych

Zjadłeś jedną literę.

Ja tu nie widzę błędu. Chyba ty się tu machnąłeś. xD

Staje się seryjnym mordercą [...], ścigającym tych.


Myszy polne są takie
Bardzo strasznie fajniste
Że aż chce się szybko wytruć
Wszystkie koty na świecie! Gimbuska siła, na dobre i na złe.

Offline

 

#6 2015-02-14 21:28:54

 Ziomaletto

Hiszpańska Inkwizycja

Skąd: Łomża!
Zarejestrowany: 2013-12-29
Posty: 359
Punktów :   
WWW

Re: Recenzja serialu: DEXTER

Racja. To wina tego, że z polskiego jestem raczej średni (ocena 3 mówi sama za siebie).

bardzie

Skoro "szczegóły" są takie ważne.

Pomimo, że jego bliscy go kochają, on nie potrafi tego okazywać (co po pewnym czasie się zmienia).

To zdanie nie ma sensu.

Bo brakuje słowa "to"? Nie przesadzasz czasem?

po krótce

Razem.

to to

A tu z kolei jedno słowo za dużo.

Czy tylko ja jestem ślepy, czy nie ma tych błędów w recenzji?

Ostatnio edytowany przez Ziomaletto (2015-02-14 22:06:29)


Optymista wierzy, że żyjemy w najlepszym ze światów. Pesymista obawia się, że może to być prawdą. ~ James Branch Cabell, The Silver Stallion
Wbijajcie na Tuby: https://www.youtube.com/user/Ziomaletto

Offline

 

#7 2015-02-15 08:21:53

FrostMetalStudio

Małpa-filozof

Zarejestrowany: 2015-02-01
Posty: 201
Punktów :   

Re: Recenzja serialu: DEXTER

Lehrabia napisał:

Domyślam się, że chodzi tu o kodeks moralny, ale... brzmiałoby ładniej, gdyby to słówko było tam zawarte.

Tylko że to nie jest kodeks moralny. Jak brzmi pierwsza zasada tego kodeksu? "Nie daj się złapać". To jest bardziej kodeks postępowania, aniżeli moralny.

Offline

 

#8 2015-02-15 08:38:49

 Ziomaletto

Hiszpańska Inkwizycja

Skąd: Łomża!
Zarejestrowany: 2013-12-29
Posty: 359
Punktów :   
WWW

Re: Recenzja serialu: DEXTER

Ano racja, Frost.


Optymista wierzy, że żyjemy w najlepszym ze światów. Pesymista obawia się, że może to być prawdą. ~ James Branch Cabell, The Silver Stallion
Wbijajcie na Tuby: https://www.youtube.com/user/Ziomaletto

Offline

 

#9 2015-02-26 18:31:09

 Lehrabia

Czekoladowy borowik

Skąd: Brzeziny
Zarejestrowany: 2011-07-11
Posty: 60
Punktów :   

Re: Recenzja serialu: DEXTER

Ziomaletto napisał:

Racja. To wina tego, że z polskiego jestem raczej średni (ocena 3 mówi sama za siebie).

bardzie

Skoro "szczegóły" są takie ważne.

Pomimo, że jego bliscy go kochają, on nie potrafi tego okazywać (co po pewnym czasie się zmienia).

To zdanie nie ma sensu.

Bo brakuje słowa "to"? Nie przesadzasz czasem?

po krótce

Razem.

to to

A tu z kolei jedno słowo za dużo.

Czy tylko ja jestem ślepy, czy nie ma tych błędów w recenzji?

Jak już się czepiać, to na całego.
Cóż... A może zdążyłeś te błędy poprawić, zanim przeczytałeś całą moją odpowiedź?

Froście, jeżeli tak, to moje twierdzenie ma jeszcze większą moc.


Myszy polne są takie
Bardzo strasznie fajniste
Że aż chce się szybko wytruć
Wszystkie koty na świecie! Gimbuska siła, na dobre i na złe.

Offline

 

#10 2015-02-27 07:32:40

 Ziomaletto

Hiszpańska Inkwizycja

Skąd: Łomża!
Zarejestrowany: 2013-12-29
Posty: 359
Punktów :   
WWW

Re: Recenzja serialu: DEXTER

Cóż... A może zdążyłeś te błędy poprawić, zanim przeczytałeś całą moją odpowiedź?

Przeczytałem całą recenzję przed poprawkami i tych błędów za kija nie widziałem.

jest dość spory ładunek emocjonalny, a w tym zawartym przeze mnie w kodzie QUOTE brakuje, że tak to ujmę, "ładunku kontremocjonalnego".

A po polsku?

Ostatnio edytowany przez Ziomaletto (2015-02-27 07:51:05)


Optymista wierzy, że żyjemy w najlepszym ze światów. Pesymista obawia się, że może to być prawdą. ~ James Branch Cabell, The Silver Stallion
Wbijajcie na Tuby: https://www.youtube.com/user/Ziomaletto

Offline

 

#11 2015-02-27 07:46:22

FrostMetalStudio

Małpa-filozof

Zarejestrowany: 2015-02-01
Posty: 201
Punktów :   

Re: Recenzja serialu: DEXTER

Froście, jeżeli tak, to moje twierdzenie ma jeszcze większą moc.

Mojego nicku się nie odmienia .
Tak po za tym, gdyby to był kodeks moralny, w innych recenzjach i nawet w samym serialu użyto by takiej nazwy. Jak dotąd dokończyłem drugi sezon i ani razu nie pojawiły się słowa "kodeks" i "moralny" w parze.

Offline

 

#12 2015-02-27 21:43:22

 Lehrabia

Czekoladowy borowik

Skąd: Brzeziny
Zarejestrowany: 2011-07-11
Posty: 60
Punktów :   

Re: Recenzja serialu: DEXTER

A po polsku?

Najprościej jak się da - to zdanie psuje nastrój, jaki ta recenzja mozolnie budowała od początku.

Mojego nicku się nie odmienia

Odmienia. Takie to już tendencje są w tej naszej polszczyźnie.

Tak po za tym, gdyby to był kodeks moralny, w innych recenzjach i nawet w samym serialu użyto by takiej nazwy. Jak dotąd dokończyłem drugi sezon i ani razu nie pojawiły się słowa "kodeks" i "moralny" w parze.

Nie czytałem innych recenzji ani nie oglądałem serialu (jeszcze, bo po lekturze dzieła Ziomaletta planuję to zrobić). Stąd też moje wytknięcia dotykają niemal wyłącznie "strefy zarezerwowanej" dla wrednego nauczyciela jeżyka polskiego w klasie maturalnej.


Myszy polne są takie
Bardzo strasznie fajniste
Że aż chce się szybko wytruć
Wszystkie koty na świecie! Gimbuska siła, na dobre i na złe.

Offline

 

#13 2015-02-28 07:04:36

FrostMetalStudio

Małpa-filozof

Zarejestrowany: 2015-02-01
Posty: 201
Punktów :   

Re: Recenzja serialu: DEXTER

Odmienia. Takie to już tendencje są w tej naszej polszczyźnie.

Tylko zobacz jak to brzmi. Mnie bardziej pasuje nie odmienianie mojego nicku, bo brzmi to gorzej niż "Metallicy".

Offline

 

#14 2015-02-28 22:56:56

 Lehrabia

Czekoladowy borowik

Skąd: Brzeziny
Zarejestrowany: 2011-07-11
Posty: 60
Punktów :   

Re: Recenzja serialu: DEXTER

FrostMetalStudio napisał:

Odmienia. Takie to już tendencje są w tej naszej polszczyźnie.

Tylko zobacz jak to brzmi. Mnie bardziej pasuje nie odmienianie mojego nicku, bo brzmi to gorzej niż "Metallicy".

Może dlatego, że powinno być: "Metallice/Metalliki" (zależy, o który rodzaj Ci szło)?
Ale dobra, jeżeli nie chcesz, to nie będę się upierał przy przymusowej odmianie.
Sam zresztą nieraz napotykam u moich współdyskutantów kłopoty z odmianą przy swoim nicku.


Myszy polne są takie
Bardzo strasznie fajniste
Że aż chce się szybko wytruć
Wszystkie koty na świecie! Gimbuska siła, na dobre i na złe.

Offline

 
Copyright 2017 jaros218 & Spawacz & Ziomaletto

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotels El Salvador światłowód Sucha Beskidzka masaże Ciechocinek lidiarudnicka